Metka Kostanjevec prejemnica nagrade SONČNICA NA RAMI 2024

Nagrada Sončnica na rami 2024 KUD Sodobnost International

Avtor objave: Sanja Šabeder Jaušovec, Datum objave: 22. 5. 2024, Datum poteka: 22. 8. 2024

Nagrado sončnica na rami podeljuje Kulturno umetniško društvo Sodobnost International in je namenjena prepoznavanju in nagrajevanju posameznikov, ki izkazujejo izjemno prizadevnost in trud na področju spodbujanja veselja do branja.

Metka Kostanjevec je izjemna knjižničarka in profesorica slovenščine na Prvi gimnaziji Maribor, kjer že 20 let aktivno spodbuja veselje do branja med dijaki in zaposlenimi. S svojim predanim delom je pomembno prispevala k dvigu bralne kulture v šolskem okolju in širše. Njeno delo je zaznamovano z izjemno prizadevnostjo in inovativnimi pristopi, ki so prinesli opazne rezultate. Vsa ta leta zelo aktivno ozavešča o pomenu branja kakovostne literature in deluje na področju spodbujanja branja, pri čemer posebno pozornost namenja medgeneracijskemu branju.

Z najrazličnejšimi bralnospodbujevalnimi akcijami spodbuja in koordinira sodelovanje šole v mnogih nacionalnih in mednarodnih projektih: Rastem s knjigo, Nacionalni mesec skupnega branja, Mednarodni mesec šolskih knjižnic, Brati gore, #športajmoinberimo, EPAS … Z dijaki se udeležuje bralnih maratonov, aktivno obeležujemo dneve poezije, knjige, evropskih avtorjev, glasnega branja ipd. Organizira in vodi literarna srečanja, pripravlja odmevne z literaturo in branjem povezane razstave.

Z branjem uspešno povezuje različne generacije: v okviru eTwinning projekta Po skrivnostnih poteh zelo lačne gosenice je s kolegicami uspešno povezala vrtčevske otroke in gimnazijce, v okviru projekta EPAS pa vrtčevske otroke, dijake in starostnike v domu za ostarele.

Metka Kostanjevec pa ni le knjižničarka in profesorica, temveč prava vizionarka in gonilna sila za dvig bralne kulture v svoji šoli in skupnosti. S svojim delom in prizadevanji ne le spodbuja veselje do branja, temveč ustvarja trajne pozitivne spremembe v življenju svojih učencev, kolegov in širše skupnosti. Tako je že januarja 2006 ustanovila najprej Bralni klub za profesorjev PGM, jeseni pa še Bralni klub dijakov PGM. Oba delujeta še danes.

Posebej pa je treba izpostaviti njeno pobudo za ustanovitev Bralne značke Prve gimnazije Maribor, s katero je več kot uspešno z branjem povezala generacije Prve gimnazije Maribor.

Projekt Bralna značka Prve gimnazije Maribor je bil sprva namenjen vsem dijakom in zaposlenim. Metka Kostanjevec jih je na ta način želela povezati, predvsem pa mladim pokazati, da odrasli niso le tisti, ki jim žugajo in jih silijo k branju, temveč so tudi sami bralci in verjamejo v moč branja. Prvič je bil izveden v šolskem letu 2019/2020, ko je BZ PGM opravilo 60 dijakov in 40 zaposlenih, leto pozneje pa že 116 dijakov in 39 zaposlenih. Da smo bralno značko sprejeli za svojo, se je pokazalo v šolskem letu 2021/2022, ko je BZ PGM opravilo 212 dijakov in 53 zaposlenih. Tega leta je Svet staršev PGM dal pobudo, da bi smeli pri bralni znački sodelovati tudi starši. Tako od šolskega leta 2022/2023 v projektu Bralna značka PGM sodelujemo dijaki, zaposleni in starši ter ostali družinski člani; lani je bralno značko uspešno opravilo 245 dijakov, 56 zaposlenih in 28 družinskih članov. Ta dosežek je za srednjo šolo izjemen in je unikum v slovenskem šolskem okolju.

Projekt Bralna značka PGM dosega izjemne rezultate in je postal pomemben del šolske identitete, zato menimo, da si Metka Kostanjevec zanj zasluži nagrado sončnica na rami.

Vrednost njenega dela in prizadevanj prepoznavajo tudi strokovnjaki s področja branja, zato jo vabijo na različne strokovne dogodke doma in v tujini, da širši javnosti predstavi svoje delo. Med drugim bo letos na knjižnem sejmu v Bologni, kjer bo Slovenija častna gostja, na povabilo organizatorjev predstavila svoja bralnospodbujevalna prizadevanja na konferenci We love reading.

Zelo smo ponosni nanjo in ji iskreno čestitamo.

FOTO: Katja Goljat

Album fotografij