Obvestilo je poteklo.

Obvestilo, ki si ga ogledujete, je poteklo in morda več ne vključuje točnih informacij.

Bralna značka Prve gimnazije Maribor

Bralna značka

Avtor objave: ni naveden, Datum objave: 23. 4. 2020, Datum poteka: ni podatka

Spoštovane bralke, cenjeni bralci, ljubitelji in prijatelji knjig!

Ni naključje, da smo za naše srečanje izbrali prav današnji dan. Unesco je namreč 23. april, dan ko so se rodili ali umrli velikani svetovne literature, kot so Cervantes, Nabokov in Shakespeare, razglasil za svetovni dan knjige in avtorskih pravic.

Več kot dober razlog torej, da danes tudi mi dodamo zrnce soli k prazniku knjig. Povabili smo vas, da bi obeležili prav poseben dogodek – razglasili prejemnike zgodovinske prve bralne značke naše gimnazije.

V jubilejnem šolskem letu 2019/2020 smo namreč na Prvi gimnaziji Maribor prvič v zgodovini uvedli BRALNO ZNAČKO ZA DIJAKE IN ZAPOSLENE naše šole. Na ta način smo želeli še dodatno okrepiti in obogatiti naša prizadevanja za širjenje bralne kulture in pismenosti med Slovenci, spodbuditi ljubezen do knjig in branja. Knjige so vendar sanje, ki jih nosimo na rokah in one nas v nebo …

Ob tej priložnosti smo razpisali tudi likovni natečaj za logotip naše bralne značke, ki naj bi postala tradicionalna. Med prispelimi predlogi je zmagal logotip dijaka Marka Balažiča iz 3. F. Marko, iskrene čestitke!

Ko sem lani pred koncem poletja razmišljala o tem, da bi se tudi mi pridružili zares veliki družini slovenskih bralnoznačkarjev, sem upala, da se nas nabere vsaj za kak razred. In ko sem v začetku marca letos pisala gospe Manci Perko, generalni sekretarki Društva Bralna značka Slovenije, s prošnjo za knjižne nagrade in ji sporočila, da je bralno značko doseglo natančno 100 dijakov in zaposlenih, sem bila neizmerno srečna in ponosna.

Zato iskrene čestitke in srčna zahvala vsem, ki ste sprejeli moje povabilo k branju. Na ta način niste obogatili le svojega življenja, temveč ste na kar najbolj plemenit način vstopili v svetove drugih in vsaj v mislih prestopili marsikateri plot in zmogli obiti na videz nepremagljive ovire, ki nam jih življenje neprestano postavlja na pot. knjige so namreč »okna v naša notranja življenja, obenem pa so tudi vrata, ki se odpirajo k spoštovanju in razumevanju drugih ljudi ne glede na vse razlike in meje« (Generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay).

Hvala tudi letošnjim prejemnikom nagrad Prešernovega sklada, ki so s svojim nastopom poskrbeli za kulturni program na današnji prireditvi.

Vaša knjižničarka Metka Kostanjevec

Prireditev si lahko ogledate na povezavi:https://drive.google.com/file/d/1NKNwEPzLt1b1Nc-aF8_3uht0691n7Jx1/view?usp=sharing.

Album fotografij