nazaj na seznam

(FOTO) ROMAL SEM PO ŠIROKI CESTI: razstava v počastitev 100-letnice Cankarjeve smrti

Razstavo Romal sem po širôki cesti, smo posvetili 100-letnici Cankarjeve smrti in se tako poklonili velikanu slovenske književnosti, ki je že takrat slutil, kako veliko je dal slovenskemu narodu, in ki s svojimi idejami in spoznanji še danes – morda bolj kot kdaj koli doslej – močno definira slovensko identiteto.

Razstava je bila skupni projekt Prve gimnazije Maribor, Oddelka za slovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete Univerze v Mariboru in OŠ Pesnica.

Preberi več

Pri strokovnem delu pri pripravi razstave so sodelovali:

Profesorice z OŠ Pesnica profesorice – mag. Gordana Rodinger, Mihaela Fike in Jasna Bačani – so skupaj s študentkami ter učenkami in učenci pripravile vsebinski del razstave, ki prikazuje življenje in delo Ivana Cankarja (njegove življenjske postaje, in sicer od Vrhnike do Ljubljane, vse do Dunaja in nato do Rožnika in Ljubljane).

Profesorici Metka Kostanjevec in Maja Lutar s Prve gimnazije sta pri slovenskih gledališčih in Slovenskem gledališkem inštitutu pridobili gledališke liste in plakate premier ter v sodelovanju s študentkami ter dijakinjami in dijaki pripravili del razstave, ki se navezuje na gledališke uprizoritve Cankarjevih dram.

Na Oddelku za slovanske jezike in književnosti pa so se prof. dr. Jožica Čeh Steger, prof. dr. Dragica Haramija, izr. prof. Blanka Bošnjak in doc. dr. Simona Pulko skupaj študentkami 2. letnika enopredmetnega in dvopredmetnega magistrskega pedagoškega študijskega programa slovenistike ukvarjale s prevodi Cankarjevih del v tuje jezike. Izbor prevodov zajema deset Cankarjevih del.

Razstavo je bila na Prvi gimnaziji Maribor na ogled od oktobra do decembra 2018. Vila se je vse od trga pred Prvo gimnazijo, skozi avlo šole, pot pa nas je nato vodila vse do šolske čitalnice. Na tej poti smo najprej predstavili Cankarjeve življenjske postaje, in sicer od Vrhnike do Ljubljane, vse do Dunaja in nato do Rožnika ter končno spet Ljubljane. Zatem nas je v avli objelo povsem gledališko vzdušje; bolj pogumni so lahko na improviziranem odru s kulisami celo odigrali odlomke iz Cankarjevih dram. Na hodnikih pred knjižnico in v čitalnici pa so bili predstavljeni posamezni prevajalci Cankarjevih del in odlomki v izvirniku in prevodih.